Zástupci Akademiků reprezentovali v Číně, zpátky vezou stříbro

Foto: Engineers Prague/Facebook

Dvojice Akademiků si na závěr sezony střihla trochu netradiční hokejovou cestu. Filip Malota a Václav Polívka vyrazili společně s týmem Engineers Prague na Světový pohár univerzit do čínského Pekingu, ze kterého se vrátili se skvělým úspěchem – druhým místem v nabité mezinárodní konkurenci.

Malota zamířil na turnaj jakožto místopředseda Českého asociace univerzitního hokeje, zápasy pak prožíval v pozici asistenta trenéra. „Měl jsem šanci důsledně poznat, jak funguje jiný tým. Je to pro mě velký zážitek,“ říká. A s anabází v Engineers byl spokojený i útočník Polívka. „Zapadli jsme bezproblémově, bylo to super. Zůstávám ale zatvrzelým Akademikem!“ ujišťuje.

Akce se konala v areálu, kde se v roce 2022 uskuteční zimní olympijské hry. Prostory ještě nejsou zcela dokončené, přesto se zdá, že si Číňané rozhodně neudělají ostudu.

„Organizátoři byli skvělými hostiteli, bylo o nás parádně postaráno. Areál je v místech, kde dříve bývaly železárny. Chvílemi jsem si říkal, jestli se nenacházíme ve Vítkovicích,“ směje se Polívka.

Lehké obavy o nezájem ze strany fanoušků a médií se nenaplnily. Že v Číně hokej zatím nemá velkou tradici, svědčí i pekingský celek Kunlun, který má v Kontinentální hokejové lize (KHL) dlouhodobě nejslabší návštěvnost. Na finále univerzitního turnaje se však tribuny zaplnily velice slušně, některé duely navíc přenášel hlavní sportovní kanál CCTV5 a utkání proti domácímu univerzitnímu celku sledovalo dokonce přes 50 milionů diváků u obrazovek!

„Řekl bych, že úroveň organizace se blížila světovému šampionátu. Přímé přenosy, tiskové konference… Brali to jako generálku na olympiádu, tomu odpovídalo zázemí i ohlas v médiích,“ vysvětluje Malota.

A se superlativy ještě není konec, také po hokejové stránce si dvojice Akademiků akci maximálně užila. Engineers v základní skupině postupně porazili zástupce Běloruska, domácí Číny i USA, v semifinále si pak poradili s Finskem.

„Od týmu z Ameriky jsem očekával daleko víc, protože vím, jakou tam má univerzitní hokej sílu. Dorazil ale celek, který zas až tak kvalitní nebyl,“ vykládá Polívka.

Přemožitele nalezli čeští vyslanci až ve finále, kde podlehli 2:6 kazašskému klubu HK Astana, farmě známějšího Barysu Astana hrajícího KHL. „Velmi zkušený tým, někteří z nich hráli v této sezoně 1. kazašskou ligu. Musím ale říct, že jsme byli adekvátním soupeřem a utkání bylo dlouho vyrovnané,“ chválí Malota. Podle Polívky skončil závěrečný duel spravedlivě. „Jednoduše jsme na ně neměli. Nasekali jsme pár osobních chyb, které ihned potrestali gólem.“

Teď už se oba Akademici, posílení o spoustu nevšedních zážitků a zkušeností a se stříbrnými medailemi na krku, opět vrátí do klubu, do kterého srdcem patří a jenž se pokusí v následující sezoně dotáhnout v EUHL až na vrchol.

(tit)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *