ZČU tentokrát manko těsně nedotáhla a pohár zvedají podruhé nad hlavu medici!

Znovu po roce se odehrál největší univerzitní hokejový souboj na západě Čech. V šestém ročníku Bitvy o Plzeň se proti sobě opět postavily Západočeská univerzita a Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy. V parádním zápase plném pěkných hokejových momentů, šancí na obou stranách a hlavně ve skvělé atmosféře nakonec zvítězila Lékařská fakulta 3:2.

V úvodu utkání byly nebezpečnější oranžové barvy, medici zase hrozili z brejků. Na branku se čekalo do 10. minuty. Jan Baxa se utrhl modrobílé defenzivě, svou šanci ještě neproměnil, ale Polívka poté vracel puk před branku na Jana Setikovského, jenž propálil Frčka a rozradostnil fanoušky Západočeské univerzity, kteří měli v hledišti početní převahu, dlouho však nikoliv hlasitostní.

Lékařská fakulta zlepšovala svůj výkon, Šíma ovšem nejprve z dorážky z dobré pozice minul branku a o chvíli později dokázal nepříjemně tečovanou střelu Kubíka vytěsnit Červenka. Poté už však medici rozradostnili bílé peklo v kotli. A že gól teda stál za to! Faschingbauer se rozjel do útočného pásma, našel na pravém kruhu Polatu, jenž přihrával parádně před branku najíždějícímu Kamilu Hajšmanovi a ten už měl jednoduchou práci. Západočeská univerzita mohla rychle odpovědět, ovšem Jan Baxa neproměnil velikou příležitost, když se proti jeho střele zblízka výborně přesunul Frček.

Modrobílí nastoupili do druhé části aktivně a po zásluze se dostali do vedení. Matyáš Kubík vydoloval puk zpod ležícího hráče ZČU a následně vypálil zápěstím pěkně k pravé tyči. Šanci na srovnání měl znovu Honza Baxa, ten se hned dvakrát zjevil sám před svatyní, ale v obou případech na něj znovu vyzrál Jakub Frček.

Medici mohli vedení navýšit. Jakub Faschingbauer táhl brejk tří proti jednomu, vzal to na sebe a Červenka jeho ránu zápěstím pokryl, avšak následovala početní výhoda Lékařské fakulty, o chvíli později dokonce minutu a půl dvojnásobná! Obětavou prací se ovšem Západočeská univerzita ubránila a zůstávala dál ve hře. Stejně tak jako po šanci Matěje Polaty v závěru třetiny, devětašedesátka mediků trefila z úhlu jen boční síť.

Lékařská fakulta se výrazně přiblížila k poháru v úvodu poslední části. Hrála klasickou početní výhodu a tu už přetavila v gól, Jakub Faschingbauer využil dobré Polatovy nahrávky a z pravého kruhu propálil střídajícího Štekra. Bylo však jasné, že ještě není nic rozhodnuto. Ohromnou tutovku na snížení měl obránce ZČU Tomáš Blumentrit, jenž z levého kruhu pálil a následně už vleže dvakrát dorážel za překonaného Frčka, kterého ale parádně zastoupila defenziva.

Západočeská univerzita se nedostávala do dlouhého tlaku, ale když už zahrozila, tak pořádně. Hned po buly v útočném pásmu pálil dvakrát Petr Mainer, gólman mediků jen tak tak udržel kotouč při obrovském závaru před brankovou čárou. O chvíli později měl dobrou šanci Jan Baxa, který pálil při přečíslení z mezikruží, ale souboj těchto dvou hráčů ovládl znovu Jakub Frček.

Nakonec ovšem všechny diváky v Home Monitoring Aréně čekalo pořádné drama. Hokejisté v oranžových dresech měli k dispozici početní výhodu a tu využili. Po střele Václava Polívky se z dorážky prosadil Petr Mainer necelé čtyři minuty před koncem.

Navíc minutu a půl před koncem Kamil Hajšman zbytečně fauloval a Západočeská univerzita se snažila vyrovnat při hře šest na čtyři. Jednu tutovku si ještě vypracovala… Polívka přihrál přes brankoviště na Jana Baxu, kterému to ale dnes skutečně nelepilo. Znovu se proti němu parádně přesunul Jakub Frček a zákrokem lapačkou zachránil mediky od inkasování. Poslední minutu už Lékařská fakulta zvládla a mohla podruhé v šestileté historii Bitvy o Plzeň zvednout nad hlavu pohár pro vítěze, který převzal kapitán Vilém Franěk!

Ohlasy trenérů

Jakub Koreis (Lékařská fakulta): „Myslím, že bylo fajn, že byl zápas otevřený do poslední vteřiny. Loni to bylo ještě dramatičtější, letos jsme to nakonec hlavně díky Kubovi Frčkovi v brance udrželi. Jsem rád, že letos vidím radost na straně hráčů Lékařské fakulty. Atmosféru jsem si moc užíval. Bylo vidět, jak naši fanoušci měli z vítězství velikou radost.“

Tomáš Ceperko (Západočeská univerzita): „Soupeř měl více ze hry. Dělali jsme chyby. V týmu jsme měli kluky, kteří s námi nehrají pravidelně a bylo to znát. Dvakrát, třikrát jsme špatně vystřídali, soupeř se dostával do brejků. Dotahovali jsme, ale nevyužili jsme několik šancí. Gratulujeme soupeři k výhře. Příští rok jim to snad vrátíme.“

Lékařská fakulta – Západočeská univerzita 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 18. Hajšman (Polata, Faschingbauer), 23. Kubík, 42. Faschingbauer (Polata, Pokorný) – 10. Setikovský (Polívka, Baxa), 57. Mainer (Polívka)

Vyloučení: 8:7. Využití: 2:1.

Lékařská fakulta: Frček (Sedláček) – Váchal, Kubík, Franěk (C), Kala, Škoda, Šíma, O. Červenka, Dušek, Kučera, Hajšman, Polata, Kellner, Faschingbauer, Pokorný

Západočeská univerzita: R. Červenka (31. Štekr) – Prachař, Franta, Smejkal, Soukup, Georgiev, Rajal, Beer, Blumentrit, Polívka (C), Kurfürst, Mainer, Švec, Hauzr, Salajka, Strnad, Hřebík, Baxa, Bouček, Setikovský

Autor: Matěj Vybíral