To byl boj! Plzeň si vyšlápla i na Pražany, Akademici udolali Engineers v prodloužení

Český svaz ledního hokeje nemusí nové spolupráce s EUHA vůbec litovat. V duelu Akademiků s Prague Engineers totiž byla k vidění parádní reklama na univerzitní hokej plná bojovnosti, krásných akcí, gólů, zákroků, hitů, hned 69 střel, prostě všeho, co má nejrychlejší kolektivní hra přinášet. Celkem 145 fanoušků si nakonec užilo vítězství domácích v prodloužení, které zařídil kapitán Jakub Faschingbauer. Velkou měrou se na výhře 4:3 podílel také gólman Jakub Frček: „Je to cenné vítězství. Inženýři jsou těžký soupeř a budou patřit k lepším týmům. Vážíme si dvou bodů.“

Ve vyrovnané první části chvíli dominovali hosté, chvíli Západočeši, ale k vidění byl skutečně parádní hokej. Skóre mohli otevřít Pražané už ve třetí minutě, když Dominik Beer zahákoval ujíždějícího Adámka, který trestné střílení neproměnil, skvěle ho vychytal Jakub Frček: „Bylo to dost nepříjemné, protože jsem se ještě nedostal ani k jednomu zákroku a hned mě čekalo trestné střílení, ale naštěstí Tomáš Adámek nepředvedl žádný extra blafák, zkusil střelu mezi betony a trefil mou hokejku,“ popisuje těžký moment plzeňský gólman.

Následně svou dobrou šanci využili Akademici. Matyáš Kubík předvedl parádní individuální akci na levé straně, z pozice obránce vyrazil dopředu, obhodil si soupeře a útok zakončil parádní střelou nad lapačku.

Frčkovi bylo jasné, že Inženýři nebudou lehký soupeř: „Čekali jsme, že budeme muset makat všechny tři třetiny. Ve druhé jsme trochu zaostávali, dostali jsme v kabině vynadáno, ale první a třetí jsme hráli opravdu dobře,“ říká. Právě druhá perioda vyšla lépe Pražanům. Vojtěch Outrata se utrhl do brejku, který proměnil blafákem mezi betony, následně v početní výhodě z dorážky skóroval Jiří Veber. Akademici sice zareagovali rovněž v početní výhodě, když si Matěj Kurfürst vybruslil před branku a prostřelil Maštalířského, ale přesně za půl minuty už Pražané znovu vedli díky trefě Vojtěcha Urbančíka. „Nebyly to příjemné myšlenky. Vyrovnali jsme na 2:2 a najednou jsem lovil puk ze sítě, ještě byl smolně tečovaný naším hráčem. Naštěstí jsme se z toho vzpamatovali a nepolevili v zápase,“ chválí brankář Západočechů.

Poté už Jakub Frček ani jednou neinkasoval a předvedl několik skvělých zákroků: „Dostal jsem pochvalu od kluků i od trenérů, jsem spokojený,“ usmívá se. Na obdržené branky však nevzpomíná rád: „Byly to góly poněkud šťastné pro soupeře. Při druhé brance se jim kotouč odrazil v našem oslabení přímo na hokejku, v tom třetím to zase byla schovaná tečovaná střela.“

Akademiky to ovšem nakonec mrzet nemuselo. Ve třetí části dokázali po zvýšené aktivitě srovnat, znovu se trefili v početní výhodě, když Jakub Faschingbauer ranou zápěstím zaskočil stojícího brankáře Maštalířského. Duel mohl rozseknout v základní hrací době Jakub Švec, jenž zůstal sám před gólmanem Engineers, ten ale předvedl parádní zákrok lapačkou.

Utkání tak dospělo až do prodloužení. Nejprve Plzeň nevyužila další přesilovku, ale chvíli po ní znovu skóroval Jakub Faschingbauer. Prokličkoval do útočného pásma a krásnou ranou pod horní tyč rozhodl nervy drásající souboj. „Dva body bereme!“ hlásí jeden z hlavních strůjců cenné výhry gólman Jakub Frček.

Dalším zápasem už bude vrchol sezóny. Nejedná se o play-off, nýbrž o vyhrocený souboj dvou škol, jejichž studenti právě tvoří tým Akademiků Plzeň. Po roce se proti sobě postaví znovu Západočeská univerzita a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy a to už 28. listopadu! „Na Bitvu se moc těším, i když ještě nevím, v jakém budeme složení, možná bude chybět zraněný Filip Malota. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne a jestli to tentokrát urveme,“ vyhlíží veliký duel brankář mediků Kuba Frček, který jistě nebude chybět. A co vy? Dorazíte?

Akademici Plzeň – Engineers Prague 4:3 po prodloužení

Branky a nahrávky: 17. Kubík (Kurfürst, Polata), 38. Kurfürst (Polata, Baxa), 47. Faschingbauer (Polívka, Beer), 63. Faschingbauer (Polívka) – 28. Outrata (Vostřacký), 31. Veber (Sem), 38. Urbančík (Suda)

Střely na branku: 35:34 (11:8, 7:12, 13:11 – 4:3)

Přesilové hry: 2/6 : 1/4

Autor: Matěj Vybíral