Play-off je tu, Akademici jdou na Diplomaty z Bratislavy! Porazit můžeme kohokoliv, věří Václav Polívka a trenér Ceperko

Vrchol sezóny je tu! Po dlouhých bojích v základní části a nadstavbě je sezóna ve své nejdůležitější části. Na řadě je play-off! Plzeňští Akademici narazí na vítěze základní části, možná trochu překvapivě je jím bratislavský celek Dimplomats Pressburg, který v posledním zápase o první místo přestřílel Banskou Bystricu 8:4. První utkání se sehraje v Kooperativa aréně již zítra, ve středu v 18:15, druhý a případný třetí duel se bude hrát v sobotu, respektive v neděli v Bratislavě.

 

Představení soupeře

Akademiky nečeká nic lehkého. Diplomats ovládli základní část se čtyřiceti body a skóre 87:57, podlehli akorát doma, překvapivě, Budapešti 3:6, schytali debakl 1:10 od Engineers Prague a kontumačně prohráli s Masarykovou Univerzitou. Jinak však Pressburg dvakrát dokázal porazit hokejisty Banské Bystrice a dvakrát dokonce mistry UK Praha, doma 4:1 a v nadstavbě venku 8:6.

Síla Diplomatů je nezpochybnitelná. Tento tým vyniká i v individualitách. Akademici sice ovládli statistiky, ale ani Pressburg si nevedl špatně. Martin Kalináč nasbíral 27 bodů (7+20) a v kanadském bodování je osmý. Adrián Lipovský má na kontě 25 kanadských bodů (14+11) a Christián Kraus 21 (13+8). Diplomati o něco málo lepší využití přesilovky než Plzeň, a to 18,3 %, zatímco Akademici 17 %. U Plzně je vidět zlepšení v oslabení i ve statistikách, Západočeši ubránili 90,7 % početních výhod soupeře, bratislavský celek je na tom se 79,8 % o poznání hůře. V bráně Diplomats se střídají Vladimír Neumann (90,7 % úspěšnosti zákroků, 2,55 gólů na zápas) a Miroslav Somoši (90,2 %, 3,77).

První vzájemný zápas:

2. kolo EUHL, 1.10. 2017 17:30, Bratislava
Diplomats Pressburg – Akademici Plzeň 6:3 (1:2, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Winkler (Kraus), 27. Kalináč (Lipovský), 35. Kraus (Just, Winkler), 40. Lipovský (Winkler), 60. Lipovský (Šimonič), 60. Mucha (Kraus) – 12. V. Polívka (Kučera, Faschingbauer), 17. Pokorný (Faschingbauer, V. Polívka), 21. Faschingbauer (Pokorný)
Střely na branku: 38:37 (12:15, 15:11, 11:11)
Vyloučení: 8:5
Využití: 0:1

Rozhovor s druhým nejproduktivnějším hráčem Václavem Polívkou a trenérem Tomášem Ceperkem

Jak se těšíte na čtvrtfinálovou sérii proti Pressburgu? Co od toho očekáváte?
Polívka: Těším se moc, play-off je vrchol sezóny. Soupeře si nevybíráme. Abychom byli úspěšní, musíme porazit každého. Doposud jsme o něco bojovali. Nejprve o místo v první šestce, to se nepovedlo, pak jsme se málem nedostali do čtvrtfinále, ale to naštěstí vyšlo. Nyní budeme bojovat proti Diplomatův a taky proti marodce v týmu. Snad se to povede a půjdeme dál.
Ceperko: Velmi se těším. Zápasy play-off jsou vždy naprostý vrchol, úplně jiná soutěž. Hráči bojují na hraně možností a pro vítězství udělají cokoliv. Pro nás trenéry je nesmírně důležité každé rozhodnutí, které uděláme. Každé rozhodnutí může znamenat buď postup, nebo konec sezóny. Baví mě ta zodpovědnost a tenká čára mezi úspěchem a neúspěchem, rád pracuji pod tlakem. Očekávám velmi vypjatou a nervózní sérii.

Jaké jsou reálné šance Akademiků a co udělat pro postup dále?
Polívka: Šanci určitě máme. Abychom postoupili, každý musí předvést to nejlepší, co umí. V klucích to je, jsem si jistý, jen to ze sebe musí dostat. A to se nám právě v poslední době nedařilo, každý hrál pod svoje limity. Teď přijde ale ten pravý boj, každý se bude chtít ukázat.
Ceperko: Šance jsou padesát na padesát. Pressburg ukázal, že má velkou kvalitu v dlouhodobé soutěži, ale play-off je spíše turnaj. Jde o aktuální formu. Celá EUHL je nesmírně vyrovnaná a každý může porazit každého, obzvlášť ve vyřazovací fázi. Zde se základní část nepočítá. My se cítíme odhodlaně a uděláme maximum pro postup.

V duelu proti Diplomatům v úvodu sezóny jste na jejich ledě vedli 3:1, ale nakonec prohráli 3:6. Dá se z toho nějak poučit?
Polívka: Zápas u soupeře byl už druhý v sezóně. Přesně si nepamatuji, jak jsme ztratili dvoubrankový náskok, ale takový je hokej. Teď to bude úplně něco jiného a musíme dát víc branek než soupeř.
Ceperko: Jak jsem řekl, základní část je za námi a začíná nová část sezóny, kde se vše smaže. Důležité je, jak k sérii přistoupíme a co budeme ochotní udělat pro postup. Ponaučení si bereme z každého zápasu.

Nemůže být problém, že jsme nyní hráli pouze s papírově slabšími soupeři, a teď nás čeká vítěz základní části?
Polívka: Ne. Ty zápasy proti papírově slabším soupeřům byly sice specifické, ale byla to kvalitní utkání.
Ceperko: Sice jsme hráli s papírově slabšími soupeři, ale když se podíváte na výsledky, o ničem to nesvědčí. Neodehráli jsme ani jedno lehké utkání a o postup jsme hráli až do samotného závěru, takové vlastní předkolo. To jako problém nevidím. Máme dostatečně kvalitní tým, abychom dokázali porazit i vítěze základní části.

Na co byste pozvali fanoušky?
Polívka: Myslím, že bude padat hodně branek. Taky to bude hodně vyhrocené utkání. Jak my, tak Diplomati disponujeme v týmu slušnými blázny (smích). Mohlo by se to servat a to se fanouškům líbí.
Ceperko: Na atraktivní hokej, při kterém se rozhodně nebudou nudit (úsměv).

 

Přijďte Akademiky zítra do plzeňské haly Kooperativa na Košutce. Úvodní buly je na programu v 18:15. Jde o vše, potřebujeme vaši podporu!

 

Autor: Matěj Vybíral

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *