Krok od vyřazení. Akademici vstup do play-off k výhře nedovedli, podlehli Diplomatům

Do play-off se Akademici probili až přes nadstavbovou část, ve čtvrtfinále tak narazili na obtížného soupeře. Diplomats Pressburg, vítězové základní části, si ze západu Čech odvážejí na domácí půdu dva mečboly po výhře 4:3, která se ale nerodila lehce. Plzeňanům citelně chyběl především zraněný kapitán Jakub Faschingbauer, v průběhu utkání měli zdravotní potíže i Vilém Franěk a Tomáš Kučera.

Hosté se rozhodně „neupejpali“ a hned v první minutě dali domácím pocítit, že to bude hodně náročný zápas, když Winkler první střelou utkání zazvonil na tyčku branky Akademiků! Domácí se osmělili o chvíli později, Setikovský šikovně tečoval před gólmanem, ten ale reflexivně zakročil. Další šanci měli opět hosté, kteří se teď už mohli radovat. Kalináč zpoza branky našel Krause, tomu se sice puk namotal na čepel, ale výsledný lob přepadl za beton bezmocného Frčka, který reagoval na avizovanou tvrdou střelu – 0:1.

Další velkou příležitost měl pak sám Kalináč, jeho střelu mezi kruhy ale zablokovali domácí obránci. Využít hosté nedokázali ani nabídnutou přesilovku, naopak na jejím konci zahrozili Akademici, gól z toho však nebyl. A když pak Frček skvělým zákrokem zastavil v gólové šanci Šimoniče, skončila první třetina 0:1.

Hosté i ve druhé periodě zahrozili hned v úvodu, pak byli ovšem aktivnější domácí. Ve 26. minutě Polívka vybojoval puk mezi dvěma obránci a vybídl Malotu ke střele z kruhu, ale jeho projektil zamířil vedle. Malota si chuť spravil hned ve 28. minutě, při hře 4 na 4 vystřelil zpoza obránce a jeho pokus tentokrát zamířil nad lapačku přesně k tyči – 1:1! Vyrovnaný stav ale nevydržel dlouho, ještě před půlkou druhé části ujel po pravé straně Múčka, zasekl před Frčkem a kolem jeho pravé nohy poslal puk do branky.

Dobrou šanci na vyrovnání měl Setikovský, který se ocitl sám před brankou, nechal však jen vyniknout gólmana hostí. Akademici pak přece jen znovu zvládli srovnat. Franěk se po návratu z nemocnice skvěle uvolnil na brankovišti, našel si odražený puk a pohotově jej poslal po ledě kolem betonu do odkryté branky – 2:2! Tak také skončila druhá třetina.

Ze strany Akademiků to ale nebylo vše – hosté několika fauly nabídli nabídnuli domácím přesilovku 5 na 3, kterou domácí sehráli parádně. Po rychlé výměně puku se kotouč dostal k Václavu Polívkovi, který přesnou střelou pod břevno poslal Akademiky poprvé do vedení! Diváci pak viděli pravdu skvělý hokej z obou stran, šanci na srovnání měl hostující Kraus, na druhé straně byl blízko Malota.

Jenže znovu se radovali hosté, v 53. minutě po šťastné teči sami dokázali využít přesilovou hru a srovnat. Domácí tento gól tak zaskočil, že hned o minutu později pustili soupeře do přečíslení tří proti jednomu, které tentokrát přesně zakončil Kraus, jenž tak hostům vrátil ztracené vedení! Akademici už se v závěru na pořádný tlak nezmohli i kvůli tomu, že už si oddechový čas vybrali v průběhu třetí části, a tak hosté svůj jednobrankový náskok uhájili a berou první vítězství.

EUHL, 1. zápas ČF:

Akademici Plzeň (8.) – Diplomats Pressburg (1.) 3:4 (0:1, 2:1, 1:2)

Branky: 28. Polata (Červenka), 38. Franěk (Kubík, Beer), 42. V. Polívka (Pokorný) – 5. Kraus (Kalináč), 30. Múčka (Lipovský, Holeš), 53. Winkler (Kalináč, Lipovský), 54. Kraus (Winkler)

Stav série: 0:1

Autor: Lukáš Kratochvíl