Skalp prvního celku tabulky, Akademici udolali Banskou Bystricu 4:3 v prodloužení!

Poslední utkání Akademiků je minulostí. Na plzeňský led přijel až ze Slovenska vedoucí tým EUHL UMB Hockey Team Banská Bystrica. Plzeň nutně potřebovala vyhrát, aby si udržela alespoň teoretickou šanci na přímý postup do play-off, ale utkání podle toho také tak vypadalo. Bojovný a urputný hokej bez mnoha šancí zejména v první třetině. Ve druhé si Plzeň vybojovala dvoubrankový náskok, avšak hosté dokázali rychle srovnat. Akademici sice zásluhou Václava Polívky znovu odskočili, ale do prodloužení dostal duel Adamčík. Duel nakonec do nájezdů nedospěl, utkání rozsekl devět sekund před koncem v přesilovce Setikovský. Akademici si připsali cenné dva body a poskočili v tabulce na 4. místo, Engineers Prague a Masarykova Universita však ztrácí pouze bod a má dva zápasy k dobru, stejně jako Paneuropa Kings Bratislava, ti ztrácí body dva. Západočeši tedy musí jen čekat spoléhat na zaváhání ostatních týmů.

První třetina nenabídla mnoho šancí. Plzeň však byla o něco aktivnější a tutovku si vypracoval Faschingbauer, který z mezikruží vypřášil Korytárovy betony. Na druhé straně si rovněž Smejkal připsal důležité zákroky. V závěru druhé třetiny byli aktivnější hosté, kteří dlouho drželi Plzeň pod zámkem, avšak paradoxně se do vedení dostali Akademici. Jakub Faschingbauer nabral velkou rychlost, obkroužil bránu a zasunul kotouč za Korytára, který se nestačil přesunout. Když poté plzeňský kapitán projížděl kolem střídačky, dostal zásah do obličeje od Kandry, což však rozhodčí nepostřehli, naopak byl vyloučen za oplácení Pokorný. Plzeň však šla do kabin s vedením.

V úvodu druhé části měl velikou šanci na srovnání v přesilovce Majling, ale před Smejkalem zblízka promáchl. A tak udeřili podruhé Západočeši. Polata využil chyby v rozehrávce, vyslal dopředu Tomáše Kučeru, který si ještě zkušeně vyměnil kotouč s Baxou a krásnou akci bezchybně zakončil. Banská Bystrica se do utkání rychle vrátila. Juraj Šeliga si vzal kotouč v obranné pásmu, využil svou rychlost a dostal ze až před Smejkala, kterého překonal precizním bekhendovým blafákem. Akademici byli ve druhé třetině aktivnější, vrátit dvoubrankové vedení domácím mohl Setikovský, ale z pravého kruhu Korytára neprostřelil.

A tak udeřilo UMB. Matej Koch udržel kotouč v útočném pásmu a nahodil ho směrem nad bránu, Smejkal zasahoval vyrážečkou, ale k jeho smůle se kotouč odrazil za něj a nakonec doletěl až do brány, srovnáno na 2:2. Domácí si vzali vedení ještě do konce druhé části, když byl vyloučen Leško za podražení a Novodomec za hákovaní. Krásnou přesilovkou kombinaci na ose Ondřej Polívka – Jakub Faschingbauer – Václav Polívka zakončil poslední jmenovaný střelou do odkryté brány. Akademici si však situaci zkomplikovali, když ve 38. minutě Červenka ostře srazil kolenem Kandru a byl rovnou poslán do šaten.

Banská Bystrica si přenesla větší část pětiminutové přesilové hry do třetí třetiny, ale hostům se v ní vyrovnat nepovedlo. Velice kvalitní zákroky si připsal na domácí straně Filip Smejkal. Akademici byli ve třetí části lehce aktivnější a snažili se utkání definitivně rozseknout. Dobré příležitosti spálil Voves nebo Setikovský, stoprocentní šanci měl Václav Polívka, který si s umem a s velikou dávkou štěstí prohodil kotouč mezi třemi hostujícími hráči a byl rázem sám před Korytárem, ten však jeho pokus vytěsnil betonem těsně vedle pravé tyče. Nakonec se ke slovu dostali hosté, kterým se povedlo srovnat. Jakubík bekhendem zakončoval z pravé strany, Smejkal puk neudržel ve výstroji a z dorážky se prosadil Filip Adamčík.

Utkání dospělo do prodloužení, na jeho úvodu Banská Bystrica ještě hrála minutovou přesilovku čtyři na tři po vyloučení Václava Polívky, Akademici se však ubránili a naopak oni dostali možnost v závěru hrát minutu a devatenáct vteřin v početní výhodě. Západočeši se dlouho nemohli dostat ke střele a už to vypadalo, že budou muset rozhodnout samostatné nájezdy, s tím se však nechtěl smířit Jan Setikovský, kterého našel mezi kruhy Faschingbauer a druhý nejlepší střelec Akademiků zaznamenal svůj dvanáctý gól v sezóně, když devět vteřin před koncem zakončil nad beton slovenského brankáře Korytára a rozhodl o bonusovém bodu pro Akademiky.

Plzeň tak mají v základní části splněno. Z dvanácti utkání si připsali 19 bodů a pět vítězství a dvě výhry v prodloužení či nájezdech, v pěti případech na svého soupeře nestačili. Zejména díky vysokým vítězstvím nad Krynicí, Prešovem a Trenčínem mají kladné skóre 65:46. Nejproduktivnějším hráčem týmu a i celé ligy je kapitán Jakub Faschingbauer, jenž má na kontě z 11 zápasů neuvěřitelných 34 kanadských bodů (10+24). Nejlepším střelcem Akademiků je Václav Polívka (12+20 – druhý v bodování) a Jan Setikovský (12+7 . pátý v bodování). Západočechům již teď nezbývá nic jiného, než čekat, jestli jejich soupeři ve zbývajících duelech zaváhají a Plzeň ubrání alespoň šesté místo pro přímý postup do čtvrtfinále, nebo o něj bude muset bojovat až v nadstavbové části.

Aktuální tabulka EUHL:
1. UMB Banská Bystrica – 28 bodů (11 zápasů)
2. UK Praha – 26 bodů (9 zápasů)
3. Diplomats Pressburg – 22 bodů (10 zápasů)
4. Akademici Plzeň – 19 bodů (12 zápasů)
5. Engineers Prague – 18 bodů (10 zápasů)
6. HC Masaryk University – 18 bodů (10 zápasů)
7. Paneuropa Kings Bratislava – 17 bodů (10 zápasů)
8. Gladiators Trenčín – 12 bodů (8 zápasů)
9. Cavaliers Brno – 9 bodů (10 zápasů)
10. Hokiklub Budapest – 8 bodů (9 zápasů)
11. Unipo Warriors – 6 bodů (10 zápasů)
12. KTH Krynica – 3 body (8 zápasů)
13. University Shields Olomouc – 3 body (9 zápasů)

14.12. 17:45, Kooperativa Aréna (Plzeň)

Akademici Plzeň – UMB Hockey Team Banská Bystrica 4:3 pr. (1:0, 2:2, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Faschingbauer (V. Polívka), 24. Kučera (Baxa), 36. V. Polívka (Faschingbauer, O. Polívka), 65. Setikovský (Pokorný, Faschingbauer) – 27. Šeliga (Brnčal), 33. Koch (Mendel, Šeliga), 56. Adamčík (Jakubík, Tatár)

Střely na branku: 52:44 (12:7, 16:20, 22:14 – 2:3)

Vyloučení: 4:9 – navíc Červenka (AKA) 5+DK faul kolenem a Tatár (UMB) DK nesportovní chování

Využití: 2:0

Sestava Akademici: Smejkal (Frček) – Pokorný, O. Polívka, Muchka, Blumentrit, Malota, Kubík, Červenka, Beer – V. Polívka, Setikovský, Faschingbauer – Polata, Kučera, Baxa – Krajhanzl, Kurfürst, Voves – Škarka, Sequens, Franěk

Rozhodčí: Sýkora – Martinec, Charvát

Autor: Matěj Vybíral