Boj o play-off vrcholí. Akademici změří síly s Banskou Bystricí

Už jen jediný zápas zbývá odehrát plzeňským Akademikům před koncem základní části Evropské univerzitní hokejové ligy. V závěrečném duelu přivítají na ledě domácí Kooperativa Areny tým UMB Banská Bystrica, se kterým vypadli v dramatické semifinálové sérii v uplynulé sezoně. Utkání startuje v tradičních 17.45 hodin.

Akademici sice vybojovali v posledním zápase proti pražským Engineers dva body, přímý postup do vyřazovacích bojů však nemají zajištěný ani zdaleka. Nabízíme trochu matematiky. Do play-off EUHL se kvalifikuje šest nejlépe postavených celků po základní části. O zbylá dvě místa zabojují mužstva na 7. až 13. místě. Plzeňanům patří v tuto chvíli postupová šestá pozice. Na záda jim z bezprostřední blízkosti dýchá bratislavská Paneuropa, která má stejně bodů (17), ale horší skóre, a trenčínští Gladiators. Ti mají sice na kontě o pět bodů méně, mají ovšem k dobru hned tři duely! Akademici se výhrou mohou potenciálně  posunout před Engineers Prague a Masaryk University (oba 18 bodů).

Banská Bystrica se o postup strachovat nemusí. Tým složený ze studentů Univerzity Mateja Bela si zatím počíná fantasticky a v tabulce je dokonce na první příčce, bod ztrácí mistr UK Praha, avšak má o utkání méně. Z desíti odehraných bitev dokázali Slováci hned devětkrát zvítězit. Jediná porážka přišla v duelu s Diplomats Pressburg. Včera si UMB dokázalo poradit s posledním soupeřem Akademiků, v Praze proti Engineers zvítězilu 6:4. Nejproduktivnějším hráčem hostů je Richard Novodomec, který dosud nasbíral patnáct bodů (5+10), jedničkou mezi tyčemi je Vladimír Korytár (2,86 GAA, 90,4 SV%).

Jak už bylo řečeno a napsáno, v předchozím utkání Akademici zvítězili nad Inženýry z české metropole 3:2 po prodloužení. Tento výsledek byl však pro Plzeňany zklamáním, neboť ještě pár minut před koncem základní hrací doby vedli o dvě branky. Bonusový bod pro Akademiky vystřelil v úvodu nastavení po zdařilé individuální akci obránce Jakub Pokorný. Kanadskému bodování celé ligy vládne kapitán Jakub Faschingbauer s 31 body (9+22), o bod méně nashromáždil jeho kolega z elitní formace Václav Polívka (11+19). Lepší statistiky z dvojice plzeňských maskovaných mužů Frček – Smejkal má v současné době Filip Smejkal (3,25 GAA, 90,7 SV%).

Oba celky se střetly v semifinále play-off sezony 2016/2017. V prvním zápase na domácí ledové ploše se radovali Akademici, kteří zvítězili 5:2. Zbylé dva duely ale skončily lépe pro Banskou Bystrici. Sérii vyrovnala výhrou 7:3 a v rozhodujícím třetím souboji vydřela výhru 5:4 v prodloužení. Ve finále však podlehla UK Praha.