TK: Akademici poodkryli plány. Máme nejvyšší ambice, zní z kabiny

“Za tohle dávám klukům v kabině pokuty,” rozesmál místnost v plzeňské Studijní a vědecké knihovně kouč Tomáš Ceperko poté, co jedné z přítomných dam zazvonil telefon. Předsezonní tisková konference Akademiků se – jako už tradičně – vedla v odlehčeném duchu. Ačkoliv Jaromír Jágr k překvapení všech nedorazil, nebylo nouze o spoustu zajímavých témat. A o čem se tedy mluvilo?

O budování kádru: Na začátku září pořádal klub nábor nových hráčů, který se ukázal jako velice úspěšný. “Mým osobním cílem, který se splnil, bylo získat nadstandardní třetí útok, jenž nám v uplynulém ročníku chyběl. Ještě se nám navíc podařilo vyztužit obranné řady. Převážně se jedná o bývalé účastníky extraligy juniorů, to už je známka kvality,” pochvaluje si trenér Ceperko. “Budeme opět velmi ofenzivní tým, musíme pracovat na hře směrem dozadu a egách některých hráčů, protože se nám zde sešla spousta výrazných osobností. Když se budeme moc tlačit dopředu, obrátí se to proti nám,” varuje lodivod Akademiků.

“V týmu zůstává jádro, které se utvořilo už v první sezoně, je to tak osm hráčů. Na to se každoročně nabalují noví kluci. Letos to vypadá, že i díky nováčkům by se mohlo jednat o náš nejsilnější ročník. Máme ty úplně nejvyšší ambice. Hodně našich kluků už bude muset pomalu končit, takže jsme hladoví po úspěchu. Pro nováčky není úplně snadné se podřídit jinému systému, poslouchat jiného trenéra. Doufám, že všichni přechod zvládnou a budeme táhnout za jeden provaz, protože to bylo vždy naší doménou. Oproti soupeřům v tom máme výhodu, není to standardem,” přeje si kapitán Jakub Faschingbauer, dlouholetý lídr Akademiků.

O formátu soutěže: Do nadcházející sezony Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL) se zapojí hned čtyři nové celky. “Je to dobře, protože se zase zvýší konkurence. Kromě maďarské Budapešti přichází i Olomouc a dvě mužstva z Brna. Nově budeme hrát v základní části s každým jen jednou, dohromady nás čeká dvanáct zápasů. Poté se soutěž rozdělí a bude následovat nadstavbová část, po ní už klasické play-off,” uvádí zakladatel Akademiků Filip Malota. Jeho kolega Vilém Franěk upozorňuje především na potenciální kvalitu brněnské Masarykovy univerzity. “Je to tým složený převážně z hráčů bývalé Techniky Brno, která hrála II. ligu, ale letos už nepokračuje,” říká.

O konkurenci: Co konkrétního se dá od soupeřů čekat? Před startem ročníku se na tuto otázku odpovídá obtížně, více nastíní až první boje na ledě. “Je to těžké. V přípravném období nefunguje nějaká velká medializace příchodů a odchodů, poznatky budeme sbírat spíš až v samotné sezoně. Tradičně silná bude určitě Karlova univerzita, stejně tak i brněnské celky,” konstatuje Ceperko.

O speciálních akcích: Nemusíte mít obavy, o již tradiční akce nepřijdete ani tentokrát! “Stoprocentně bude Bitva o Plzeň, potom Plyšáková bouře a na začátku příštího roku projekt Z lavic až na zimák pro žáky a studenty,” sděluje generální manažer Miroslav Brand. Tyto tři speciální zápasy se budou konat ve velké hale, která je obvykle domovem plzeňské Škodovky. Není ale vyloučeno, že se tam Akademici podívají i vícekrát. “V případě postupu do play-off je možnost, že bychom tam vyjednali další účinkovaní. Třeba na finále,” tvrdí. Především však záleží na diváckém zájmu. “Odehráli jsme tam skoro celou první sezonu, ale chodilo sto, dvě stě lidí a tribuny byly prázdné. Všichni bychom byli jedině rádi, kdyby najednou přišly dva tisíce a museli jsme se tam přesunout,” doplňuje Franěk. Akademiky tak většina střetnutí čeká v domovské hale Kooperativa na Košutce.

O sponzorech a rozpočtu: “Každým rokem je to lepší. Naše vyjednávací pozice je čím dál výhodnější. Vnímáme to hlavně v rámci dotací, které dostáváme z univerzit, kraje i města. Samozřejmě i lokální sponzoři se chtějí nějakým způsobem podílet. Rozpočet se masivně zvyšuje. Zpětně se divíme, jak jsme byli vůbec schopní náš první ročník zvládnout s financemi, které jsme měli k dispozici. Většinu věcí jsme si museli vybudovat sami, o to víc pak těší, když vidíte, že to funguje a daří se,” těší Malotu, který poodkryl i detaily klubového účetnictví. “Máme tři rozpočtové struktury. Kategorii A tvoří základní nezbytné výdaje, pohybuje se někde mezi 600 a 700 tisíci korun. Kategorie B se skládá z marketingového proma a podobných věcí. K “céčku” jsme se zatím nikdy ani nepřiblížili. To je finální rozpočet, díky kterému bychom mohli klukům platit výstroj. Na to ale v tuto chvíli nemáme, to už by se celková výše pohybovala kolem 1,5 milionu. Hráčům jsme díky sponzorům dokázali zajistit rukavice, kalhoty a helmy, zbytek si musí financovat bohužel sami. Dresy, stulpny a obdobné věci pak dotuje EUHL.”

…a na závěr překvapení: K Akademikům se chystá hráč, který byl kdysi draftovaný do NHL v prvním kole. To není špatné, že? V jaké pozici nastoupí či jak konkrétně bude probíhat spolupráce s naším týmem, si ještě necháme pro sebe. Dokonce ani jméno zatím neprozradíme. Více se dozvíte v příštích týdnech, sledujte nás.

(tit)

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *