Základní část a blížící se čtvrtfinále očima Tomáše Ceperka a Jakuba Faschingbauera

Kdo jiný by měl hodnotit základní část a blížící se čtvrtfinále play-off než hlavní trenér Akademiků Tomáš Ceperko a kapitán plzeňského celku Jakub Faschingbauer. Pojďme se tedy podívat, jaká byla z jejich pohledu základní část a co podle nich čtvrtfinále přinese.

Tomáš CeperkoLodivod univerzitního celku Tomáš Ceperko hodnotil základní část sezony jako úspěšnou. „Určitě ano, dali jsme si za cíl být do čtvrtého místa a to se nám povedlo. Je ale pravda, že jsme na tom mohli být ještě lépe,“ připustil. Kde je tedy ten největší potenciál Akademiků? „Viděl bych ho v naší ofenzivě a počtu rozdílových hráčů týmu.“ Samozřejmě, že musela padnout otázka i na největší slabinu. Přece ale soupeřům neprozradíme, kde nás tlačí bota. „Samozřejmě, že slabinu vím, ale nebudu ji teď prozrazovat,“ řekl s úsměvem. Nejlepší část sezony přišla podle Ceperka hned v začátku ročníku. „Bezesporu to byl úvod soutěže. Byli jsme nažhavení z přípravného kempu, měli velikou chuť a nadšení do hry jako takové.“

Konečné postavení v tabulce dalo dohromady čtvrtfinálové dvojice. Pro Akademiky to bude Technika Praha. Jaký je to soupeř pro vyřazovací boje? „Nepříjemný, tak jako každý soupeř v play-off. Zápasy s nimi byly vždy vyrovnané a padlo hodně gólů. Myslím si, že na nás čeká zajímavá série.“ V EUHL nikdy nikdo nekope za své vlastí výkony, všichni táhnout za jeden provaz. Právě týmový duch je, podle Ceperka, ve vyřazovací fázi ještě více vidět. „V play-off neexistuje individuální vítěz. Zajímá vás jen jediné, a to je zvednout pohár pro vítěze soutěže, který patří celému týmu od kustodů až po trenéra. Je to týmový cíl a všichni se přetrhnou, aby trofej získali. Udělají maximum pro jednotlivé výhry v sériích, které posunou tým blíž k titulu.“  Na otázku, zda se Tomáš na vyřazovací boje těší, jsme nečekali jinou odpověď. „Byl bych zvláštní, kdybych se netěšil.  Play-off je o každé chybě, která vás může stát konec sezony, je to boj o všechno nebo nic. Jde v něm o správné rozhodnutí v určité okamžiky,“ vysvětlil odlišnost od zápasů v základní části.  „Právě to mě na sportu a play-off baví nejvíce. To, jak tenká je čára úspěchu a neúspěchu. Napětí a adrenalin, kdy přemýšlíte, zda uspějete nebo nikoliv,“ dodal Tomáš Ceperko.

Kuba FaschingbauerSlova svého trenéra potvrzuje i kapitán celku Jakub Faschingbauer, který se vrátil k bojům s Technikou v základní části sezony. „Vždy se jednalo o vypjatá utkání a dá se vlastně říct, že je to takové české derby. Rozhodně jsou to utkání s neskutečným nábojem,“ zavzpomínal. V čem tkví největší výhoda soupeře? „Řekl bych, že je to vyrovnanost týmu. Mají solidně hrající tři lajny, které dokáží na soupeře vyvinout tlak.“ Akademici naopak mohou uspět díky bojovné náladě za každých okolností. „Myslím, že těžíme z bojovné hry a z toho, že dokážeme hrát kompaktně. Bohužel se nám to poslední zápasy nedařilo, ale věřím, že v play-off se to změní.“ Hned úvodní zápas, který vypukne již v neděli v 19.45, může přinést značnou výhodu jednomu či druhému celku. „Zápas to bude nesmírně důležitý, protože poskytne obrovskou psychickou výhodu týmu, který povede sérii 1:0. Je to velice ošemetné v systému hrajícím na dva vítězné zápasy a proto věřím, že v neděli urveme vítězství a tato psychická výhoda bude na naší straně,“ řekl Faschingbauer.

Jakub táhne svůj tým nejen slovem, ale také výkony. Je nejproduktivnějším hokejistou plzeňského celku, ale jak sám říká, není to to hlavní. „Nebudu lhát, že nesleduji osobní statistiky, ale není to pro mě to nejdůležitější. Mnohem důležitější je výhra týmu, která nám všem přináší radost a chuť do další práce. Kvůli té radosti a euforii po vyhraném zápase to přeci hrajeme. Samozřejmě, že na svých výkonech vždy hledám věci, ze kterých se mohu poučit a zlepšit v dalším utkání. Člověk nikdy nemůže být spokojen,“ připustil. Kromě osobní spokojenosti nás také zajímal Jakubův pohled na zapojení nových tváří do týmu. „Nováčci si vedou velice slušně a jsou pro náš tým obrovskou vzpruhou, která náš tým vyrovnala. Také díky této vyrovnanosti jsme po základní části skončili na 3. místě tabulky,“ pochválil kapitán svůj tým.

Stejně jako trenér Ceperko, shledává i Faschingbauer základní část sezony jako úspěšnou. „Z mého pohledu byla velice slušná, ale mrzí mě některé zápasy, které jsme měli dotáhnout do vítězného konce a díky tomu bychom mohli základní část i vyhrát. Bohužel se nedá nic dělat. Za sebe jsem určitě se základní částí spokojený,“ řekl Jakub, který se vrátil i k posledním nevydařeným zápasům. „Je pravda, že poslední tři zápasy byly z našeho pohledu trápením. Mrzí mě, že tohle trápení přišlo teď před play off.“ A čím to bylo? „Chybu vidím v nedodržování systému a občas také ve zbytečných individuálních chybách. Pevně věřím, že si chyby uvědomíme a do play off nastoupí Akademici, kteří půjdou krok po kroku ke snu, kterým je pro nás všechny titul,“ uzavřel rozhovor kapitán Jakub Faschingbauer.

Děkujeme oběma za rozhovor a těšíme se na skvělou podívanou v rámci play-off!

-VN-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *