Nové tváře v dresu Akademiků – Jakub Frček!

imgl9650Třetí novou tváří v našem mini-seriálu je muž s mřížovanou maskou, Jakub Frček, který prozatím nastoupil k pěti zápasům, a jehož úspěšnost zákroků je těsně pod 87%. Je také jedním ze dvou brankářů, kteří si již do svých statistik zapsali čisté konto. Jakubovi se totiž povedlo vynulovat střelce týmu Paneuropa Kings a udržet tak fotbalový výsledek utkání 1:0.

Mezi plzeňskými studenty je rovněž elévem. „Studuji Lékařskou fakultu v Plzni. Teď jsem nastoupil do prvního ročníku,“ uvedl důvod svého nového hokejového působiště. Jak se ale k Akademikům dostal nehodlal sáhodlouze objasňovat. „Kontaktoval mě jejich manažer Vilém Franěk,“ odpověděl stručně, což bylo signálem pro redakci, obrátit se na vedení klubu. „Když se k nám na jaře doneslo, že se jednička z Varů chystá jít na medicínu, museli jsme jednat. Kontaktoval jsem Kubu a domluvili jsme se, že jestli se dostane, tak z něj uděláme Akademika. Slovo dalo slovo, a jak to dopadlo, již víte,“ objasnil celou situaci manažer Franěk.

Ačkoliv je Jakub debutantem, našel v kabině i známé tváře. „Znám se s Davidem Prachařem, který se mnou působil v Karlových Varech. A to je asi jediná tvář, kterou jsem tu znal,“ přiznal dvacetiletý brankář, jehož to mezi tři tyče táhlo odjakživa. „Pořád mě to táhlo do branky…Když jsem byl malý, byl jsem chvíli i v obraně, ale to mě nějak úplně nebralo. Pořád jsem chtěl do té brány. Jednou jsem si to vyzkoušel, a už jsem tam zůstal,“ vysvětlil.

frcek1Frčkova kariéra je nejvíce spojena s Karlovými Vary a jejich juniorským týmem. Jakub zde působil mezi lety 2009 – 2015 a několikrát hájil brankoviště také v bojích play-off.  Do Karlových Varů jej však osud zavedl odjinud. „Začínal jsem v Sokolově asi v pěti letech. Mladší dorost jsem pak odehrál v Karlových Varech.“ Na první působiště nelze vzpomínat jinak, než v pozitivním slova smyslu. „Tak na začátky vzpomínám jedině v dobrém,“ potvrdil Frček, a přidal i jednu kuriozitu. „Vybavuji si jednu sezónu, kdy jsem hrál s hráči, kteří byli o dva roky starší a nevyhráli jsme ani jediný zápas.“ Evropská univerzitní hokejová liga se od té juniorské, co se týče hráčů, příliš neliší. „Tak tady ještě úplně nejsme dospělí. Pořád tu jsou mladí kluci (smích), takže úplně dospělý hokej jsem si ještě nezachytal,“ připustil, a my věříme, že třeba někdy v budoucnu to ještě přijde.

frcek3Jakubovým vzorem není, podle jeho slov, jen jediný hráč. „Musím říct, že vyloženě určitý vzor nemám, ale snažím se do svého stylu zakomponovat něco od každého brankáře, kterého sleduji,“ vysvětlil student, mezi jehož koníčky patří green a antuka. „Rád si chodím zahrát tenis, protože jej hraje i moje sestra, takže už od malička jsem trávil čas na tenise. Jinak koníčků moc nemám.“ Stejně jako většina hráčů, také Jakub sdílí nadšení pro projekt Evropské univerzitní hokejové ligy. „Je to úplně super věc, protože nám umožňuje studovat a zároveň hrát hokej. A pro mě to byla možnost, že jsem s hokejem nemusel přestat, když chci studovat,“ řekl plzeňský gólman, kterého nyní čeká šest let studia medicíny. Co bude potom? Hokej nebo bílý plášť? Raději bych šel spíše na tu doktorskou dráhu. U hokeje bych byl rád, aby zůstal mým koníčkem,“ uzavřel povídání Jakub Frček.

-VN-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *